KSIĄŻKI - SKARBNICA POLSKOŚCI

w Zagorzyce

 Wielkie obchody stulecia Odrodzenia Polski  nie ominęły Biblioteki Publicznej w Zagorzycach. W październiku  dzieci z Zagorzyc zgłaszały swoje prace do konkursu „Zakładka dla Niepodległej” organizowanej  przez Bibliotekę Publiczną w Sędziszowie Małopolskim  z filiami, także w siedzibie biblioteki zagorzyckiej  czytelnicy mogli oglądać wystawę wydawnictw historycznych pod tytułem : „Drogi do Niepodległej”.  

 9 listopada w Szkole Podstawowej w Zagorzycach Dolnych odbyła się uroczysta wieczernica z okazji  Święta Niepodległości, na której uczniowie śpiewem, deklamacją wierszy i tańcem uczcili setną rocznicę wyzwolenia naszej ojczyzny spod zaborów.

 Zorganizowana została również wystawa związanych z patriotyzmem  książek, w której  część pochodziła ze zbiorów Biblioteki Publicznej, Biblioteki Parafialnej i zasobów własnych bibliotekarki, pod wspólnym tytułem: „ Książki- skarbnice polskości”.

  Ponieważ  wystawione książki wzbudziły zainteresowanie, bibliotekarka przeprowadziła dwie lekcje biblioteczne  na ich temat.

  „ Pieśń ujdzie cało”- te słowa mistrza Adama Mickiewicza z „Konrada Wallenroda”,  mówią o trwałości pieśni, śpiewu, poezji, legend, przekazów ustnych, dzięki którym nasza polskość się utrzymała. Znajomość naszych rodzimych pieśni jest ważna. W zbiorze śpiewników, które wystawiono na wystawce można znaleźć  pieśni kościelne, które zachowały mowę naszych przodków. Wśród starych śpiewniczków kościelnych i modlitewników (był taki i z 1897), zapisane są polskie słowa pacierzy szeptanych przez naszych przodków. W zbiorze J. Siedleckiego z 1922 znajdziemy pieśń ”Boże, coś Polskę”. W gronie rodzinnym , w okresie świąt Bożego Narodzenia, każdy Polak śpiewał kolędy. Ich niezmienne przez wieki melodie i słowa budziły w sercach najcieplejsze uczucia. Ich treści i melodie zapisane w „Kolendach” zebranych przez F. Koniora (1927 r.) i  „Kantyczkach z nutami”  J. Kaszyckiego(reprint z 1911 roku), były chętnie używane przez mieszkańców Zagorzyc w ubiegłym wieku. Pieśni patriotyczne, pieśni ludowe i te proste, to też polska kultura. Na wystawie znalazły się takie tytuły, jak m. in. : „O mój rozmarynie”, „Pieśni partiotyczne”, ‘Rewia piosenek 30-lecia”, „Na naszą nutę”, „Śpiewnik Zagorzycki”.

 Galeria

    Najważniejszymi pieśniami narodowymi są jednak hymny i na ten temat także znalazło się kilka  książek. Pani Kasia opowiedziała o „Bogurodzicy” i „Rocie” i  innych narodowych symbolach.

   Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły książki z początku XX w. Najstarsza z nich to  „Dzieje Narodu polskiego”  W. Grabieńskiego  z 1906 roku, wydana jeszcze za czasów zaboru austriackiego.

Również „Ilustrowany przewodnik po Galicyi” M. Orłowicza z 1914r. opisujący krótko Ropczyce i Sędziszów Małopolski sprzed I wojny światowej, zaciekawił słuchaczy.

Książki, to narzędzia budujące tożsamość narodową od najmłodszych lat.” Książki i czytanki małego Polaka”, to podtytuł wystawki zawierający pozycje ważne w wychowaniu młodych pokoleń polskich patriotów. Każde dziecko zna „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy zaczynający się słowami „Kto ty jesteś?”. Kilka książeczek z tym utworem znalazło się na wystawce. Wśród nich reprint z przedwojennego lwowskiego wydania książki „Dla polskich dzieci” W. Bełzy, zawierający także wiele pięknych utworów tegoż autora.  Czytanie dziecku, to bardzo ważna czynność wychowawcza, wydawnictwo „Nasza Księgarnia” od 1951 r wydaje serię książeczek „ Poczytaj mi mamo”- jedną z nich „Ja się myję” M. Buczkówny z 1952r. można było oglądnąć na naszej wystawce.  Nauka pisania i czytania, to ważny etap rozwoju każdego . Pani Kasia pokazała , jak wyglądały  elementarze autorstwa M. Falskiego za czasów dzieciństwa babć i jak uczono wówczas czytać.  . Można było także obejrzeć Bajki A. Mickiewicza z 1952 r, „ Abecadło przyrodnicze” Cz. Janczarskiego  i „Kota w butach” H. Januszewskiej z 1968 r.

    Czasopisma dla dzieci, to także nośnik polskości. Na wystawie  te wydawnictwa reprezentował „Świerszczyk” z 1967 r.

    Do wydawnictw historycznych opowiadających o zdobywaniu niepodległości, dołączyły najnowsze książki dla dzieci i młodzieży: z cyklu „Ale historia…”- „Mamy niepodległość” G. Bąkiewicz i „ Odzyskana niepodległość”

    Na zakończenie spotkania młodzi ludzie osobiście zapoznali się z eksponatami wystawy. Nie obyło się też bez odszukiwania w śpiewnikach znanych  pieśni. Znaleziono m. in.  „Rozkwitały pąki białych róż…”, którą wspólnie odśpiewano,  bo w tej pieśni mieści się niejedna historia życia naszych przodków i tragizm naszych ojczystych dziejów.